Co to w ogóle są funkcje trygonometryczne?
Z definicji wytarganej rodem z Wikipedii odpowiedź brzmiała by tak :
Co ukazuje ten znany wam już obrazek ==>
Jednak w tym dziale sprawa zaczyna nieco bardziej się komplikować. Po pierwsze trzeba przyzwyczaić się do tego iż wartości kąta zwiększają się - teraz to już nie tylko sinus z 30º , 60º czy nawet 90º teraz to nawet z 789º ( o zgrozo) będziemy wyliczać. Ale spokojnie to nie jest takie trudne.
Matematycy dla ułatwienia sobie tej sprawy umieszczają kąt w układzie współrzędnych - Przykład
I co teraz ?
Rozwiązanie wygląda tak
Jeśli już tutaj się gubicie - spójrzcie na pierwszy obrazek i sobie przeanalizujcie po co potrzebny jest promień i jak to się ma do reszty.
W zadaniu warto zauważyć że wykonano je jakby pominięto 90º - Dlaczego? - stop !! Nie do końca pominięto - skąd wzięły się te minusy? no właśnie z ćwiartki w której się znajdują (= między innymi z tego powodu wepchnięcie kąta do układu współrzędnych jest pomocne !
Tutaj wierszyk nauczycielki
"W pierwszej ćwiartce same plusy w drugiej tylko sinus,
w trzeciej tangens i cotangens a w czwartej cosinus."
Tutaj warto sobie przeanalizować poniższą tabelkę
W tabelce warto zauważyć co takiego się zmienia po kolejnych 90º co łatwo zapamiętacie jeśli rozróżniacie wykresy poszczególnych funkcji tu na obrazku (chyba nie muszę wam mówić =P) wykres sinusoidy. Jednak tu trochę wyprzedzam. Powracając do obliczania kątów: rady jakich trzeba się trzymać:
- po pierwsze przy nie wiadomo jak wielkich kątach pomijamy wszystkie kąty pełne czyli 360º
- po drugie nie zapominamy o ćwiartce w której się znajduje co dotyczy też kątów ujemnych ( w których znak w poszczególnych ćwiartkach nie zmienia się).
-Dodatkowo wartości w 2 i 4 ćwiartce są odwrotne do normalnych tzn że jeżeli sinus wynosi 100 stopni to pomijając 90 zostaje nam 10º - a ponieważ jest w drugiej ćwiartce podajemy tak naprawdę wartość kąta dopełniającego czyli 80º. Sinus w drugiej ćwiartce jest na plusie więc nie dokładamy minusa (;. Jeszcze dla przykładu cos212ºczyli odejmujemy dwa kąty proste ( 180º) pozostaje nam 32º ponieważ jest to ćwiartka czwarta wartości są odwrotne czyli tak naprawdę bierzemy 58º (bo 90º -32º) ponieważ cosinus w czwartej akurat jest na plusie pozostawiamy takiego jakim jest.
- jeżeli jednak sinusa obliczamy na podstawie punktu nie wolno nam zmieniać wartości na przeciwne to się tyczy tylko gdy robimy na stopniach - tam wzory:
sin =y:r
cos =x:r
tg = y:x
ctg =x:y
działają jak należy ! (=
Dla rozluźnienia :
Na wycieczkę pojechało
- Typowa odpowiedź zadania z matematyki
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz